Čím by měl být Váš nový dům opláštěn, abyste získali pro Vás a Vaši rodinu zdravé obytné klima?

Novou generací materiálů pro ekologickou a suchou výstavbu dřevostaveb jsou sádrovláknité desky Rigidur. Jedná se o nosné konstrukční desky vyrobené ze sádry, papírových vláken a dalších přísad na ekologické bázi, které se používají na konstrukce, kde jsou vyšší nároky na odolnost proti působení vody, požáru nebo mechanickému poškození než poskytují sádrokartonové desky.

Rigidur tedy používáme jako opláštění domu zvenčí i zevnitř a také na všechny vnitřní příčky v domě, což není u všech dřevostaveb běžnou praxí… často jsou vnější stěny domu opatřeny dřevoštěpkovou deskou, vnitřní stěny a dělící interiérové příčky jsou pak zhotoveny pouze z běžného sádrokartonu.

A v čem je tak zásadní rozdíl?

Výhody Rigidurových desek a jejich důležité vlastnosti:

  • Mechanická odolnost, pevnost – např. nelze prokopnout či prolomit stěnu
  • Tvrdý a příjemně hladký povrch – snadná povrchová úprava
  • Vysoká nosnost – bezpečné zavěšování skříněk či polic bez jakýchkoliv dalších opatření, přičemž nehrozí často obávané poničení parozábrany – Rigidur se upevňuje na dřevěné instalační rošty (před-stěnu), která chrání parozábranu před poškozením tohoto typu
  • Výborné akustické vlastnosti Rigiduru jsou významné hlavně při použití na vnitřní dělící příčky v domě, kdy je potřebné zajistit soukromí v jednotlivých pokojích. Přenos zvuků přes rigidurové příčky je minimální, ve srovnání např. s již zmiňovaným sádrokartonem
  • Nehořlavý materiál – nejvyšší třída reakce na oheň A1, jako např. sklo, beton
  • §  Hygienická nezávadnost obsažená pojiva jsou na bázi polyuretanových pryskyřic!! Nezapáchá – neobsahuje totiž lepidla se zdraví škodlivými formaldehydy (jako např. dřevoštěpové desky)
  • §  Desky Rigidur jsou doporučeny a ověřeny z pohledu ochrany před nebezpečnými látkami, ochrany životního prostředí a vytváření zdravého obytného klimatu
  • §  Při změně vzdušné vlhkosti mají cca 5x menší délkové a objemové změny než desky na bázi dřeva.  Při použití objemově stálých desek Rigidur může být tvorba trhlin či prasklin ve stěnách a stropech vyloučena.
  • §  Možnost využití jako podlahový dílec – díky suché technologii se doba výstavby výrazně zkracuje

Vzhledem k rostoucí oblibě dřevostaveb, názorům odborné veřejnosti a očividným zahraničním trendům (Německo, Rakousko..) doporučujeme zákazníkům zvolit pro stavbu svého rodinného domu co možná nejekologičtější a nejčistější materiál, jehož výroba nejenom méně zatěžuje životní prostředí, ale poskytne Vám i Vaší rodině čistý, zdravotně nezávadný a voňavý domov ihned po nastěhování.

Je však vždy pouze na Vašem rozhodnutí, jaký materiál a technologii stavby svého domu zvolíte..

Komentáře jsou vypnuté